Životní styl

Nebýt exekuce, nikdy si neuvědomím, jak dobře se jako rodina máme. Na nedostatek peněz si nemůžeme stěžovat

Když se dozvíte o tom, že jste v exekuci, obrátí se vám život naruby. Najednou zjistíte, že vám dluhy přerostly přes hlavu. Všechno zlé je ale pro něco dobré. Díky exekuci jsem si uvědomila, že na tom s financemi nejsme vůbec špatně. Naopak.

Mít dluhy je v dnešní době bráno jako určitý standard. Mnoho lidí má nějakou tu půjčku nebo hypotéku. Když vše splácí, je to v pořádku. Problém ale nastane při nesplácení dluhů, což může vést až k exekuci. Tu měla i naše čtenářka Romana, která se s námi podělila o svůj životní příběh. Překvapivě považuje exekuci za něco dobrého.

Doporučený článek:  Pouhé hubnutí nestačí. Obezitu je třeba léčit komplexně a změnit špatné návyky

Nesplácené půjčky

Když jsem potřebovala peníze, tak jsem si prostě půjčila. Bylo u mě běžné, že jsem nakupovala spíše impulzivně, a tak jsem si na věci nešetřila. Když jsem je chtěla, brala jsem je na splátky nebo financovala půjčkou nebo pomocí kreditky. Dlouho bylo vše v pořádku.

Brzy mě to dostihlo. Nikdy jsem moc nepočítala, kolik mě splátky a úroky stojí. Najednou mě moje nerozvážnost začala dostihovat a já zjistila, že nemám z čeho splácet. Krátkodobě jsem to vyřešila dalšími úvěry, ale později už toho bylo moc. A udělala jsem tu nejhorší věc – hrála mrtvého brouka. A tak to došlo až k exekucím.

Doporučený článek:  Oblíbená poloha ve spánku je ta nejhorší vůbec. Tělo trpí, nemá šanci si opravdu odpočinout

Srážky z platu

Stalo se očekávatelné. Byla na mě uvalena exekuce, což jsem zjistila ve chvíli, kdy jsem si nemohla vybrat peníze z bankomatu. Následně mi řekli v práci, že část mojí mzdy budou posílat na exekuce. Až potom jsem obdržela dopis od exekutora a zjistila, co se vlastně děje. Nezbývalo mi nic jiného než se s tím smířit. Pravidelně posílat část platu na exekuce a žít z toho, co mi zbude.

Netušila jsem, jak jsem bohatá

Všechny ty půjčky, splátky a vysoké úroky mi doslova zatemnily mozek. Vůbec jsem si neuvědomila, co všechno si vlastně můžu dovolit a jak jsem bohatá. Zjistila jsem to až díky exekuci. Z toho, co mi zbylo, jsem se naučila tak nějak vyžít. Zbytek platu dostal exekutor.

Doporučený článek:  Mozek potřebuje pravidelný odpočinek a pauzu od digitálního světa

Teď mám exekuci za sebou, jsem čistá, bez dluhů. Ale dělám stále to stejné – to, co dříve šlo na exekuci, si nyní ukládám na speciální konto. A nemohu uvěřit, jak hodně se tam částka navyšuje. Můžeme si tak dovolit krásné věci, dovolené a to vše za hotovost, nikoliv za cenu zadlužení. Paradoxně jsem za exekuci ráda, otevřela mi oči a ukázala, jak šetřit.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek