Životní styl

„Místo hodin vysvětlování radši jedna facka.“ Mě tak rodiče vychovali a nevidím na tom nic špatného

Když jsem byla malá, žádné moderní metody výchovy samozřejmě nebyly. Každá rodina své dítko vychovávala stejně. Když jsem něco provedla, nikdo si se mnou o tom desítky minut nepovídal. Nikdo mi nepromlouval do duše. Vždy se to vyřešilo celkem rychle, jasně a stručně. Dostala jsem třeba pohlavek, nebo na zadek. V tu chvíli mi bylo jasné, že jsem udělala něco, co jsem neměla. Že jsem překročila nějakou mez. A upřímně, vypadá, že to fungovalo. Vyrostla jsem a nemám pocit, že by mě to nějak poškodilo. Proto jsem se podobný styl výchovy rozhodla uplatňovat také. Možná ne tak rázně jako moji rodiče, ale pořád tvrdím, že škoda rány, která padne vedle. Rozumím hodnotě komunikace, ale občas, když všechna slova nestačí, si myslím, že fyzický trest může být efektivnější.

Doporučený článek:  Zdravá a vyvážená strava je základním předpokladem pro dlouhý život

Pamatuji si jednou, když měl syn záchvat vzteku v supermarketu. Řval, kopnul do regálu a všichni se na nás dívali. Žádné „klidné vysvětlování“ nefungovalo. Prostě nepřestával, i když jsem se snažila sebevíc celou situaci řešit v klidu. Tak jsem se naklonila, zašeptala mu varování a pak – jedna pořádná na zadek. A zázrakem se uklidnil. Vím, že to není populární metoda a že bych za to mohla být kritizovaná, ale v tu chvíli to zabralo.

Neříkám, že je to jediný způsob, jak vychovávat děti. Ale myslím, že dnešní rodičovství přehlíží jednoduchou pravdu, že děti někdy potřebují jasné a rychlé hranice. Hranice, které jim vysvětlují, co je správné a co ne. A i když to není něco, co bych dělala denně, je to nástroj, který mám v zásobě, když je to opravdu potřeba.

Doporučený článek:  Sebevědomí podle hvězd: Lvice se cítí jako královny, Panny jsou raději opatrné

Můj přístup k výchově nezahrnuje jen facky, ale také lásku, pozornost a ocenění, když si to syn zaslouží. Jsem rodič, který věří v rovnováhu a zdravý rozum, a to zahrnuje i to, abychom nebyli příliš měkkými nebo příliš tvrdými. Někdy se obávám, že tím, jak moc se dnes zaměřujeme na ‚pochopení‘, ztrácíme schopnost učit děti o následcích. Moje zkušenost mě naučila, že někdy, jen někdy, může být jedna facka to, co skutečně donutí zastavit se a přemýšlet.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek