Stravování

„Jediný víkend je hlídáte a já musím kluky opět učit, jak vypadá zdravé jídlo,“ vytýkám prarodičům po hlídání

Dávat dětem jenom dobré, kvalitní jídlo, považuji za naprostý standard a samozřejmost. Snažím se, aby synové jedli co nejlépe. Bohužel, ne každý je mému přístupu nakloněn. Problém mám s prarodiči. Absolutně nerespektují mé přání a moje požadavky. někdy to vypadá, že mi to dělají naschvál.

Vždy jsme se u nás doma snažili jíst zdravě. Iniciátorkou jsem byla vždy já a můj muž se tak trochu přizpůsobil. Na trend zdravé stravy se následně museli navyknout i naši synové. Problém ale nastává, když jsou u prarodičů. Jsem matka dvou úžasných synů a s manželem se snažíme vést domácnost tak, abychom primárně dbali na zdravou stravu a vyvážen jídelníček. Ovšem když kluci jedou trávit čas k babičce a dědovi, najednou jsou všechna naše pravidla stranou.

Doporučený článek:  Dieta pro dlouhý život: vědci sestavili stravu, která může zachránit 26 milionů lidí ročně

Prarodiče moje děti milují a chtějí jim vždycky dopřát to nejlepší, ale jejich představa „toho nejlepšího“ je trochu jiná než moje. Babička s dědou mají rádi klasickou českou kuchyni, která je plná tučných a smažených jídel, a také hodně sladkostí. A když nevaří doma, vezmou kluky do fast foodu. Pro moje syny to samozřejmě zní jako ráj, ale pro mě je to noční můra. Vždycky když přijedou domů tak líčí, co vše si s babičkou a dědou dali k jídlu. Oni skáčou radostí, mě se ježí vlasy hrůzou. Co podobná strava může udělat s jejich tělem? Rozhodně nic dobrého.

Doporučený článek:  Tipy na sváteční snídaně a brunch, které ocení rodina i hosté

Jednou jsem se rozhodla prarodičům vytknout, že po jednom víkendu stráveném u nich musím syny znovu učit, co je zdravá strava. Ale nebrali to úplně dobře. Babička mi řekla, že když byli oni malí, jedli všechno možné a nic se jim nestalo. Děda zase argumentoval tím, že děti potřebují trochu volnosti a že u babičky a dědy to tak prostě chodí.

Snažila jsem se jim vysvětlit, že nejde o to, aby kluci jedli jenom mrkev a brokolici, ale aby měli vyváženou stravu a nezvykali si na nezdravé jídlo. Chtěla jsem, aby pochopili, že i oni mají na výchově svých vnoučat vliv a mohou jim pomoci vytvořit si dobré stravovací návyky. Hodit do fritézy hranolky, nebo jet do fast foodu, to umí každý. A chápu, že jako nouzovka to může být v pohodě. Ale stavět na tom základy stravy je prostě chyba. Já nechci, aby vše skončilo tak, že kluci budou sedět u televize, cpát se smaženými lupínky, budou jíst hranolky a zapíjet to přeslazenou limonádou. A vážit budou přes sto kilo.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek