Zajímavosti

„Je hrozně fajn, ale viděla jsi jeho několik let starý mobil z Číny,“ sdělila mladá dívka v MHD

Na co všechno se může dnešní mládež zaměřit, když se jim někdo líbí? Není to jenom vzhled nebo chování, ale je to také majetek. Konkrétně mobilní telefon. I když se to zdá povrchní, při jízdě v MHD jsem se o tom přesvědčila. Když je někdo fajn, ale má starý nemoderní telefon, má u dívek asi smůlu.

Když se ráno nacpeme do tramvaje jako sardinky do konzervy, většinou nemám náladu na nic, natož poslouchat rozhovory školáků. Ale co už, sluchátka jsem zase zapomněl doma, takže si to odnesou moje uši. A tak se denně stávám nechtěným svědkem jejich světa, co jim vrtá hlavou a co je „in“.

Doporučený článek:  Bolestivá menstruace se týká více než 80 % žen. Na mozek má překvapivě negativní dopad

Ten poslední rozhovor dvou slečen školního věku mě ale vážně dostal. Bavily se o klucích, to ještě chápu, jedna byla do jednoho zjevně zamilovaná. Popisovala ho, jak je skvělý, jak vtipkuje a že má pěkné oči. To všechno zní fajn, že jo. Ale pak přišel ten zvrat – „Jen škoda, že nemá iPhone.“ Měl jsem chuť se smát, ale bylo to smutně vážné.

Ten její princ na bílém koni byl zřejmě technologický odpad, protože se nevešel do jejich rámce „cool“. Říkala, že používá nějaký starý čínský telefon a jak to prý snižuje jeho „bodové hodnocení“. Prý by jinak byl „jasná devítka“, ale s tímhle telefonem může být maximálně „šestka“. Já jsem opravdu nechápal, na co vše mládež při výběru partnera hledí. To se z nich stávají zlatokopky už v takhle mladém věku, nebo opravdu telefon berou jako nějaký statut úspěchu?

Doporučený článek:  Jak jsem se málem nechala nachytat při koupi opalovacího krému

To mě nutilo přemýšlet, kdy se stala značka telefonu měřítkem lidské hodnoty? Kdy se z toho stal statusový symbol natolik, že překryje charakter člověka? Seděl jsem tam a koukal z okna, slyšel šum kolem a ty dvě dál plkaly o telefonech. Připadalo mi to absurdní, ale zároveň to byl dobře načrtnutý obraz dnešní mládeže, která je stále více závislá na těch správných značkách a trendech. Ale snažím se neodsuzovat – jsou mladí, rostou v jiné době a v jiném prostředí než jsem vyrůstal já.

Doporučený článek:  Žvýkání přináší nečekaně skvělé benefity. Pomůže zhubnout, a dokonce předejde potratu

Ale někde v hloubi duše doufám, že ta generace, která teď sedí vedle mě ve tramvaji, najde v sobě víc než jen honbu za značkami. Že se naučí dívat na svět otevřenějšíma očima a že ten telefon v kapse nebude to, co je definuje. Doufám, že když jednou vyrostou, najdou hodnoty, které nejsou na obrazovce telefonu. A možná jednou budou vyprávět svým dětem o tom, jak směšné to bylo, když byl někdo „out“ jenom proto, že neměl správný model mobilu. A jak jejich tatínek mohl být úplně někdo jiný, kdyby měl tu správnou značku telefonu.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek