Nezařazené

Dieta podle krevních skupin vylučuje z jídelníčku důležité prvky

Ideální jídelníček plný vyvážené stravy znamená pro každého z nás něco jiného. Výběr pokrmů záleží na mnoha faktorech, jako je genetika, hmotnost, typ postavy nebo krevní skupina. Někteří lidé doporučují diety podle krevní skupiny. Jedná se ale skutečně o dobrou volbu? Podívejme se, o co jde přesně.

Co je dieta podle krevní skupiny?

Pravidla jsou velmi jednoduchá. Pro každou skupinu existují indikované, neutrální a kontraindikované potraviny. Podle toho by se jedinci měli stravovat. Výhodou je, že nemusíte počítat kalorie, váhu jídel a dieta je velmi přehledná. Rizikem by mohlo být přísné vyloučení některých potravin, které jsou důležité pro zdraví. O vyvážené stravě u této diety nemůže být řeč, takže může poškodit vaše zdraví.

Dieta pro krevní skupinu A a B

Krevní skupina A by měla přejít na vegetariánskou stravu. Jde o tzv. obilnou dietu, při které dojde k rychlému úbytku tělesné hmotnosti. K tomu ale dojde díky tomu, že omezíte některé makroživiny, které jsou důležité pro lidské tělo.

Zdroj obrázku: Freepik

Krevní skupina B je jediná, která může konzumovat mléčné výrobky. Tato dieta je založená na živočišných produktech. Je to velmi kontroverzní, protože většina Asiatů má intoleranci na laktózu, ale zároveň má většina z nich krevní skupinu B.

Dieta pro krevní skupinu AB a 0

Krevní skupina AB by měla zkombinovat dvě předchozí diety a vytvořit vyváženou stravu, která bude založena na živočišných i rostlinných produktech. Tato dieta je nejblíže k tomu, co můžeme považovat za zdravé.

Krevní skupina 0 by měla jídelníček založit na červeném mase. Lidé by měli odstranit z jídelníčku většinu ovoce a zeleniny. To žádný lékař nedoporučuje, protože riskujete nedostatek živin a vznik rakoviny, zejména rakoviny tlustého střeva. Dieta podle krevní skupiny je proto více nebezpečná než užitečná.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/a-z/blood-type-diet, https://health.clevelandclinic.org/blood-type-diet/, https://www.medicinenet.com/the_blood_type_diet_an_evidence-based_review/article.htm