Domov

Čalounění znovu jako nové: odolné skvrny půjdou dolů jako mávnutím kouzelného proutku

Čištění čalounění není zrovna jednoduché. Občas se mu ale nevyhnete, například když členové domácnosti nebo domácí mazlíčci něčím ušpiní gauč v obývacím pokoji. Skvrny od kávy, vína, nebo dokonce kočičí moči lze přitom vyčistit poměrně snadno. Jak čalounění vyčistit domácími metodami, aby vypadalo opět jako nové?

Nejprve potah důkladně vysajte

I když je to pro většinu z nás možná samozřejmé, je namístě zdůraznit, že než se pustíme do čištění potahu, měli bychom ho vysát. Díky tomu se vyhneme vtírání prachu do materiálu a mytí půjde rychleji a snadněji. Nejlepší je začít s přehozy, přikrývkami a polštáři. Trubici vysavače prostrčte štěrbinami a vysajte drobky, vlasy a uvolněný prach. Nejprve ale zkontrolujte, zda se zde nenachází ztracené mince, sponky nebo bonbony.

Čištění čalounění obvykle trvá věky a je velmi nepříjemné. Pokud ale použijete páru (například ze žehličky), bude to mnohem lehčí. Stačí přejíždět žehličkou několik centimetrů nad látkou, přičemž budete uvolňovat páru. Kovová plocha žehličky se ale nesmí dostat do kontaktu s látkou. Pára tak pronikne do materiálu a usnadní odstranění nečistot.

Zdroj obrázku: Freepik

Vezměte si na pomoc jedlou sodu

Mnohokrát už se ukázalo, že soda pomůže při čištění různých předmětů v domácnosti. Podobné je to s čalouněním nábytku. Odpařený gauč zkuste posypat jedlou sodou a nechat třicet minut až hodinu působit. Během této doby soda z látky vytáhne nepříjemné pachy a naruší strukturu skvrn. Prášek pak z čalounění dostanete pomocí vysavače.

Pak už je postup velmi jednoduchý. Vyrobte si sodovou pastu, kdy smícháte půl sklenice jedlé sody se stejným množstvím vody. Přípravek naneste na skvrnu houbičkou nebo měkkým štětcem a nechte zaschnout. Když pasta vytvoří suchou krustu, odstraňte ji vysavačem. Je to dokonalý a osvědčený způsob, jak odstranit nežádoucí znečištění rozlitými nápoji nebo zvířecími nehodami.

Zdroj: https://www.mollymaid.com/cleaning-tips/living-rooms/how-to-clean-couch-stains/