Zdraví

Bylinné tinktury v sobě koncentrují čistou sílu přírody. Nejen při nachlazení ukážou své účinky

Pokud vás trápí zdravotní problémy, místo prášků a tablet zkuste využít darů přírody. Představujeme vám tři recepty na květové tinktury, které musíte mít ve své domácí lékárničce. Potřebovat budete měsíček lékařský, pampeliškový květ a lipový květ, které vám pomohou při nachlazení a posílí vaši imunitu.

Měsíček proti odřeninám

Z květů měsíčku lékařského si vyrobte olej. Pomůže na proleženiny, odřeniny a omrzliny. Dvě hrsti čerstvých nebo sušených květů měsíčku na mírném ohni zahřívejte v půl šálku libovolného nosného oleje po dobu dvou minut. Poté olej i s květy odložte na chladné místo. Druhý den vše znovu zahřejte a pár minut vařte.

Když olej úplně vychladne, sceďte ho a nalijte do sklenice s tmavým sklem. Postižená místa a kůži okolo namažte několikrát denně tímto olejem, urychlí hojení a zmírní zánět. Měsíčkový olej se také osvědčil při léčbě křečových žil a bércových vředů. Působí proti podráždění pokožky, urychluje hojení jizev a je vhodný i pro citlivou pokožku.

Zdroj obrázku: Freepik

Pampeliškou proti chřipce

Chcete předejít nachlazení a chřipce nebo urychlit léčbu? Pampeliškový sirup posílí imunitu, zbaví vás nepříjemného kašle a zmírní i ostatní příznaky. Sušené květy pampelišky zalijte litrem vody, přidejte dva citrony, které nakrájíte na čtvrtky i se slupkou, a dvacet minut povařte. Po této době vše odstavte z plotny. Po 24 hodinách odvar přeceďte a přidejte do něj jednu až dvě sklenice cukru. Následně vařte na mírném ohni pod pokličkou asi tři hodiny. Užívejte 3–‍4× denně jednu polévkovou lžíci sirupu.

Nálev z lipového květu snižuje horečku, uklidňuje a působí močopudně. Lípa obsahuje antioxidanty a flavonoidy, které zklidňují záněty. Také upravuje nepravidelný srdeční tep a zlepšuje trávení. Dvě polévkové lžíce sušených květů zalijte dvěma šálky vroucí vody a nechte 25 minut louhovat. Poté nálev sceďte a pijte půl sklenice 3× denně po jídle, dokud příznaky nachlazení nezmizí.

Zdroj: https://www.frontiercoop.com/community/articles/how-to-make-herbal-tinctures